Koronaékszerek

Összefoglaló néven a brit koronaékszerek, a mindenkori brit uralkodónak a koronázási ceremónián és más állami ünnep során használt felségjelvényei. Koronaékszerekhez tartoznak: a koronák, jogarok (tetején kereszttel vagy galambbal), országalma, kardok, colobium sindonis (egyszerű, fehér ujjatlan vászonlepel), karkötők, gyűrűk. Ide sorolhatók más ékszerek, kelyhek, tálak, kanalak, olajtartók, melyek a koronázás liturgikus részében kapnak szerepet. Tágabb értelemben ide tartoznak azok az étkészletek, és más kiegészítők, melyek nemesfémből készültek, és kapcsolódnak a koronázási szertartáshoz. A koronaékszerek legfontosabb darabjai állandó kiállítás keretében a londoni Towerben, a Jewel House-ban bárki által megtekinthetőek.

Szent Edward koronája (St. Edward’s Crown) a brit koronaékszerek legbecsesebb és legértékesebb darabja, kizárólag az uralkodó koronázásakor használják. Eredete a XI. századig nyúlik vissza, Hitvalló Edward angol király (1042-1066) király viselte húsvétkor, pünkösdkor és karácsonykor. Edwardot 1161-ben avatták szentté, így minden, az uralkodásával kapcsolatos tárgy szent ereklyévé vált. Tovább…

A Birodalmi Állami Korona (State Imperial Crown) az Egyesült Királyság legismertebb koronaékszere, és az uralkodó szuverenitását szimbolizálja. Különféle formákban a 15. század óta létezik. A jelenlegi változat 1937-ben készült, és a koronázás után viselte az uralkodó (Szent Edward koronáját használták az uralkodó megkoronázására), és a Parlament állami megnyitóján használják. Tovább…