Charles III (III. Károly) hivatalos trónra lépése – a Trónöröklési Tanács ülése

2021. szeptember 10-én helyi idő szerint délelőtt 10 órakor (magyar idő szerint 11-kor) a londoni St. James palota Állami Dísztermeiben került sor Őfelségének, a Királynak az uralkodóvá nyilvánítására. Károly édesanyja halála pillanatában király lett, de a törvény szerint ezt a legrövidebb időn belül hivatalosan meg kell állapítani és ki kell hirdetni. Ezt az un. Trónöröklési Tanács (Assession Council) mondta ki. A Trónöröklési Tanácsnak pillanatnyilag 715 tagja van. Köztük vannak a Titkos Tanács (Privy Council) tagjai – ez a mindenkori uralkodó tanácsadó testülete -, a londoni City polgármestere, a Lord Mayor (aki nem tévesztendő össze London polgármesterével, Sadik Khan-al), valamint a parlament felsőházának, a Lordok Házának tagjai és a Nemzetközösség országainak londoni diplomáciai képviselői.

A Trónöröklési Tanács ülése két részből áll:
Az I. rész során a Trónöröklési Tanács (nem mind a 715 tag, hanem kb 200 fő) a Király jelenléte nélkül kikiáltja az új uralkodót, és hivatalosan jóváhagyja a különböző erre vonatkozó rendeleteket, beleértve a kihirdetéssel kapcsolatos intézkedéseket.

Az ősi szokásnak megfelelően a Titkos Tanács tagjai állva hallgatták végig az egész ceremóniát. A palota Képtárában az emelvényen – a Trónöröklési Tanács tagjaiként – a következők álltak: Penny Mordaunt, a Titkos Tanács elnöke, az Alsóház vezetője (a kormány tagja: Lord President of the Council and Leader of the House of Commons), a Titkos Tanács jegyzője, William, walesi herceg, Camilla a király hitvese (Queen Consort), Liz Truss miniszterelnök, Canterbury érseke, York érseke, a Lord Kancellár, a Titkos Tanács titkárságvezetője, és Norfolk hercege.

Elsőként az ülést vezető elnök, Penny Mordaunt tett bejelentést: “Uraim, szomorú kötelességem tájékoztatni önöket, hogy legkegyelmesebb felségünk, Második Erzsébet királynő 2022. szeptember 8-án, csütörtökön elhunyt a Balmoral kastélyban”

Penny Mordaunt bejelenti Őfelsége, a Királynő elhunytát (Forrás: YouTube/Royal Channel)

Ezt követően Richard Tilbrook, a Titkos Tanács jegyzője felolvasta a Proklamáció (kiáltvány) szövegét, melyben archaikus stílusban megfogalmazva bejelentik, hogy a korona III. Károlyra szállt.

Richard Tilbrook a Proklamáció felolvasásakor (Forrás: YouTube/Royal Channel)
(Forrás: YouTube/Royal Channel)

A felolvasás után aláírásukkal hitelesítették a Proklamációt: William, walesi herceg, Camilla, a király hitvese, Penny Mordaunt a tanács elnöke, Liz Truss miniszterelnök, Justin Welby, Canterbury érseke, Stephen Cottrell, York érseke, Nicholas Lyons Lord Mayor, és Edward William Fitzalan-Howard, Norfolk hercege.

Camilla, a királyi hitves aláírásával (Camilla R.) látja el a proklamációt (Forrás: YouTube/ Royal Channel)

A hitelesítés után Penny Mordaunt felolvasta a Tanács határozatait, melyek a további teendőkről szóltak: hol kell kihirdetni a Proklamációt, melyet el kell látni a Nagy Pecséttel, hol dördülnek el díszlövések a király tiszteletére, majd bejelentette, hogy az ülés második részéhez a Király is csatlakozni fog. Ezután a Tanács tagjai átvonultak a palota Tróntermébe.

A Trónöröklési Tanács ülésének második része a Trónteremben zajlott (Forrás: YouTube/ Royal Channel)

A II. rész egyúttal a király első Titkos Tanács ülése is volt egyben. A bevonulás után Penny Mordaunt elnök megnyitotta az ülés második részét, majd Őfelsége, III. Károly király tett nyilatkozatot.

“Lordok, hölgyeim és uraim.
Szomorú kötelességem bejelenteni Önöknek szeretett édesanyám, a Királynő halálát.
Tudom, hogy Önök, az egész nemzet – és azt hiszem, mondhatom, hogy az egész világ – milyen mélyen megrendült… együtt érez velem a mindannyiunkat ért pótolhatatlan veszteség miatt. Ez a legnagyobb vigasz számomra, hogy tudom, milyen sokan fejezik ki együttérzésüket nővéremnek és testvéreimnek, és hogy ilyen elsöprő szeretetet és támogatást kap az egész család a veszteségünkben. Mindannyiunknak, mint családnak, valamint ennek a királyságnak és a nemzetek tágabb családjának, amelynek része.
Édesanyám az élethosszig tartó szeretet és az önzetlen szolgálat példáját adta.
Anyám uralkodása páratlan volt időtartamában, odaadásában és önzetlenségében. Még akkor is, amikor mi gyászolunk, hálát adunk ezért a leghűségesebb életért. Mélyen tudatában vagyok ennek a nagyszerű örökségnek, valamint a kötelességeknek és a súlyos felelősségnek.

Az uralkodás felelőssége most rám szállt. E felelősség vállalása során arra fogok törekedni, hogy kövessem azt az inspiráló példát, amelyet az alkotmányos kormányzás fenntartásában kaptam. Hogy a szigetek népeinek békéjére, harmóniájára és jólétére törekszem, Nemzetközösségi Birodalmak és Területek népének érdekében.
Tudom, hogy ebben a célomban a népek szeretete és hűsége támogatni fog engem, akiknek az uralkodója vagyok, és hogy e kötelességeim teljesítése során élni fogok a választott parlamentjeik tanácsaival. Mindezekben mélységesen bátorítanak engem
szeretett feleségem állandó támogatása.

Megragadom ezt az alkalmat, hogy megerősítsem akaratomat és szándékomat, hogy folytassam a hagyományt hogy az örökös jövedelmeket, beleértve a koronabirtokot is, átadjam a kormányomnak a közjó javára, cserébe az uralkodói támogatásért, amely biztosítja hivatalos feladataim ellátását, mint állam- és nemzetfő.
A rám háruló nehéz feladat végrehajtása során, amelynek most szentelem magam,
ami az életemből még hátravan, imádkozom a Mindenható Isten vezetéséért és segítségéért.”

Charles III nyilatkozatot tesz a Titkos Tanács előtt, melyet felesége Camilla, és örököse, William hallgat. (Forrás: YouTube/ Royal Channel)

Ezt követően a király esküt tett s Skót Egyház függetlenségének megtartására az ősi hagyományok szerint, majd a nyilatkozatot és az esküjét aláírta. Az okmányokat hitelesítette William walesi herceg és Camilla, a király hitvese is.

Károly királyként (Charles R.) írja alá a dokumentumokat. (Forrás: YouTube/ Royal Channel)

Az aláírás után Penny Mordaunt elnök egyesével felolvasta a Titkos Tanács határozatait, melyeket a király az “Approved” szó kimondásával hagyott jóvá. Ennek végeztével az elnök bezárta az ülést, a Király, Willian és Camilla elhagyták a Tróntermet. A Titkos Tanács több, mint 200 jelenlévő tagja távozásukkor a folyosón egyesével aláírták a Proklamáció dokumentumát.

GOD SAVE THE KING! – a Titkos Tanács tagjainak felkiáltása. (Forrás: YouTube/ Royal Channel)